ΣΠΥΡΟΣ ΛΑΓΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΓΟΣ 20 03 2011

Τα τρία πρώτα γκολ του Παναρκαδικού εναντίον του Κρανιδίου

Τα γκολ των Σπύρου Λαγού, Δημ. Δήμου και Χρήστου Τζαννή

Τα γκολ του αγώνα Άρη Τρίπολης-Ορχομενού

Δύο ωραία γκολ του Άρη Τρίπολης από τους Βασίλη Μάρκο και Αργύρη Κωστούρο, δείτε τα:

Φωτό - ιστορίες Παναρκαδικού-Κρανίδι

Οι μικροί φίλοι του Παναρκαδικού κάνουν...θαύματα!

Τρεις Κρανιωδιώτες, δεν κάνουν "καλά" τον Ευγένειο!

Ο μόνιμος σκόρερ στα τελευτα'ία παιχνίδια Σπύρος Λαγός

Ο πρωτοεμφανισθείς νεαρός Νίκος Αγγελάκος

Ο αρχηγός... χορεύει!

Ο Δημ. Κοσκολός δίνει μάχη!

«Εσύ ξέμπλεξες! Εγώ;»

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΛΕΟΝ Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 με εξαιρετικό τέρμα του Μαρσελίνιο του Αστέρα Τρίπολης, έφτασε τους 35 βαθμούς και πλέον «ξεμπλέκει» από τα σενάρια υποβιβασμού. Από την άλλη πλευρά, οι Αρκάδες, που πλήρωσαν τη δυστοκία τους στο πρώτο μέρος, παραμένουν στους 29 βαθμούς και είναι ένα από τα φαβορί για να συνεχίσουν στη Football League την επόμενη σεζόν. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Φλίσκα.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, Ξάνθη και Αστέρας είχαν περισσότερο το μυαλό τους στο να καλύψουν την άμυνά τους παρά να επιτεθούν και να φτάσουν σε ένα γκολ. Οι Αρκάδες ήταν πιο κινητικοί και με κινητήριο μοχλό τον Ροτζέριο δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Γκσμπούρνινγκ.

Ο Παπάζογλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς αρχικά στο 28’ όταν ο Ροτζέριο εκτέλεσε κόρνερ, ο Έλληνας επιθετικός έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Αυστριακό τερματοφύλακα σε ωραία επέμβαση. Επτά λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά, γύρισε την μπάλα, ο Ουντότζι άφησε και ο Παπάζογλου με πλασέ από το ύψος του πέναλτι ανάγκασε τον Γκσμπούρνινγκ σε εξαιρετική επέμβαση.

Τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν στο 44’ όταν ο Μπόατενγκ σούταρε από το ύψος της περιοχής και «ζέστανε» τον Αναστασόπουλο, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά και έκανε έντονη την πίεσή της στα καρέ του Αναστασόπουλου. Την πιο κορυφαία στιγμή της την έκανε στο 60’ όταν ο Πόι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των Αρκάδων.

Η πίεση αυτή καρποφόρησε στο 65’ όταν ο Κατόνγκο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαρσελίνιο με ωραίο τακουνάκι άνοιξε το σκορ. Κάπου εκεί ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
90' Η Ξάνθη μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φλίσκα.

85' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Αντεφέμι παίρνει τη θέση του Μαρσελίνιο.

83' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κερ άφησε τη θέση του στον Φορτούνη.

77' Κίτρινη κάρτα στον Ορόθκο του Αστέρα.

75' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ουντότζι αφήνει τη θέση του στον Αρσενίεβιτς.

71' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καζάκης παίρνει τη θέση του Κατόνγκο.

69' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φρανκού παίρνει τη θέση του Φυτανίδη.

65' Γκολ για την Ξάνθη. Ο Κατόνγκο έκανε τη σέντρα από δεξιά η μπάλα έφτασε στον Μαρσελίνιο και εκείνος με έξυπνο τακουνάκι έστειλε την μπαλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου και έκανε το 1-0.

60' Ο Πόι εκτελείε απευθείας φάουλ αλλά η μπάλα σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αναστασόπουλου.

59' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη του Αστέρα.

59' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σουάνης αφήνει τη θέση του στον Βασιλακάκη.

56' Κίτρινη κάρτα στον Μπαστία του Αστέρα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Τζάγκι της Ξάνθης.

44' Σουτ του Μπόατενγκ διώχνει σε κόρνερ ο Αναστασόπουλος.

38' Κίτρινη κάρτα στον Φλίασκα της Ξάνθης.

36' Τρομερή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ροτζέριο έκανε ωραία ενέργεια γύρισε στον Παπάζογλου αλά το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.

30' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Ροτζέριο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπάζογλου πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Γκσμπούρνινγκ σε πολύ όμορφη επέμβαση.

27' Κίτρινη κάρτα στους Μπαρτολίνι και Σουάνη των δύο ομάδων.

20' Ο Αστέρας είναι αυτός που έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να φτάσει στα καρέ των γηπεδούχων χωρίς να τα έχει καταφέρει μέχρι τώρα.

10' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Δεν υπάρχει κάποια φάση μέχρι στιγμής.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με τον Αστέρα στη σέντρα.

Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσμπούρνινγκ, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο, Φλίσκας, Κατόνγκο (71' Καζάκης), Μπέρτος, Πόι, Σουάνης (59' Βασιλακάκης)

Στον πάγκο οι: Λυμπερόπουλος, Σταθάκης, Αντεφέμι, Κιντάνα, Μπούγκα

Αστ. Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης (69' Φρανκού), Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Ορόθκο, Μπαστία, Κερ (83' Φορτούνης), Ρούμπιλ, Ροτζέριο, Ουντότζι (75' Αρσενίεβιτς), Παπάζογλου

Βρασιές-Θήβα 1-1. Και τώρα ο τελικός...

Βρασιές-Θήβα 1-1. Η ανάλυση του αγώνα...

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και δικαιούνταν τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που δεν έπεισε με την απόδοση της. Οι Βρασιές μπήκαν δυνατά και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο δημιουργούσαν φάσεις και προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 23' χάθηκε πολύ καλή ευκαιρία όταν σουτ του Ι. Αδάμη από καλή θέση κατέληξε άουτ. Στο 27', όμως, στην πρώτη επίθεση της Θήβας στα καρέ των γηπεδούχων, ο Νταφόπουλος με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35′ ο ίδιος παίκτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο που απέτρεψε, τελικά, το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, με τη Θήβα κλεισμένη πίσω, οι Βρασιές μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν έβρισκαν τους διαδρόμους για την εστία των φιλοξενούμενων. Στο 69' ο Μπάρλας με ένα όμορφο σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 79' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο 83', πάλι ο Μπάρλας, πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στη γραμμή από πόδια αμυντικών. Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, πως η ομάδα του Αγίου Ανδρέα διαμαρτύρεται για μη υπόδειξη πέναλτι στο 44', όταν η μπάλα βρήκε χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή της Θήβας. Τελικό σκορ 1-1, και άλλος ένας πολύτιμος βαθμός προστίθεται στη συγκομιδή των Βρασιών.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Βρασιές: Παπαδόπουλος, Κορολόγος, Μαντέλος, Παππάς, Παρασκευάς, Κυριακίδης, Αγγελόπουλος (90′ Αλεξίου), Αδάμης Ι (86′ Αραχωβίτης), Μπάρλας, Δημάκος, Παπανικολάου (65′ Αδάμης Δ).

Θήβα: Γενιτσαρίδης, Καραμπετσιάν, Πανουργιάς, Καρύδης, Ευθυμίου, Φύτρος (82′ Γκαράνης), Νταφόπουλος, Κωτσάλας, Μπινιάκος (82′ Τέλος), Παπαδόπουλος (65′ Ζυγογιάννης), Πέρρος.

πηγή : astrosnews.gr

Βρίσκει τον... ρυθμό του ο Παναρκαδικός. Άνετη νίκη με 4-1 το Κρανίδι

Με σβηστές τις μηχανές η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα πήρε την δεύτερη κατά σειρά νίκη της. Αυτή την φορά η ομάδα που ηττήθηκε ήταν το Κρανίδι.

Από την αρχή του αγώνα , η ομάδα του Τρίπολης πήρε την πρωτοβουλία και έδειξε ότι το παιχνίδι είναι δικό της.

Σε πολύ καλή μέρα ο Σπύρος Λαγός και ο αδελφός του Γιάννης, κυριάρχησαν στους αντιπάλους τους και ήταν οι πρώτοι που με την συνεργασία τους μπήκε το πρώτο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 10’ ο Σπύρος Λαγός με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Γιάννη Λαγού, νίκησε τον Διαμαντή. Δέκα λεπτά αργότερα ο Δήμος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Στο 29’ ο Τζιανής με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 3-0, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και στο 44’ ο Πετρόπουλος έκανε δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σωπιάδης με πλασέ πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Παναρκαδικού έριξαν τις στροφές τους για να κάνουν οικονομία δυνάμεων, για το παιχνίδι της Τετάρτης με τις Βρασιές για τον τελικό του κυπέλλου Αρκαδίας.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο 87’ με κεφαλιά του Μπουγιούρα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης (Μεσσηνίας).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Γεωργακόπουλος, Γ. Λαγός, Μπούτας, Κωστάκης, Καλογιαννίδης, Κοσκολός, Πετρόπουλος, Δήμος (75’ Χρονόπουλος), Τζιανής (56’ Αποστολόπουλος), Σ. Λαγός, Σωπιάδης (64’ Αγγελάκος).

ΚΡΑΝΙΔΙ: Διαμαντής (46’ Λάμπρου), Κοξίδης, Νικεδήμας, Κιρτάκης, Τσιρτσίκος, Χρήστου, Δεϊμέζης, Δρίτσας, Μπουγιούρας, Τζώρτζης, Σταματέλλος (82’ Κρητικός)

1. Το φαινόμενο των «παράξενων» φιλάθλων ακόμα υπάρχει στις εξέδρες του Παναρκαδικού. Η ομάδα νικούσε 4-0 και ορισμένοι μουρμούραγαν στους παίκτες!!!??? Δεν πάμε καθόλου καλά…

2. Ο Τάσος Μητσώνης ο γεν. αρχηγός του Αστέρα Τρίπολης στους νέους, ήταν παρών στο γήπεδο.

3. Παρών ήταν και ο Νίκος Γιαννακόπουλος ο πορτιέρο του Αστέρα, που σε λίγο καιρό θα αγωνίζεται στην Ουντινέζε.

4. Οι παίκτες που ήταν εκτός 18αδας, ήταν στις εξέδρες και έδιναν τον δικό τους αγώνα από εκεί. Συνεχώς παρότρυναν τους συμπαίκτες τους, δίνοντας μάλιστα και… οδηγίες! Μπράβο παιδιά!

5. Με το σφύριγμα της λήξης, το μυαλό των Παναρκαδικών πήγε στον τελικό κυπέλλου! Το θέλουν το τρόπαιο όσο τίποτα άλλο…

6. Ο Δεϊμέζης που μέχρι πέρυσι ήταν στον Αστέρα, φέτος αγωνιζόταν με το Κρανίδι.

7. Ο μικρός Νίκος Αγγελάκος, έκανε την παρθενική του εμφάνιση και κέρδισε τις εντυπώσεις

Νίκη του Παναρκαδικού, ισοπαλία για τις Βρασιές

Μεγάλη η νίκη του Παναρκαδικού επί του Κρανιδίου και ισοπαλία για τις Βρασιές με την Θήβα.

Α΄ Τοπικό
Δύσκολη νίκη της Φαλαισίας επί του Παγγορτυνιακού, την διατηρεί μια ανάσα από την Τεγέα, που νίκησε εύκολα στην έδρα της τον Μαντινειακό. Νίκη για την ΑΕΚ Τρίπολης μετά από καιρό .

Β΄ Τοπικό
Με νίκες προχώρησαν ο Ηρακλής Βερβένων και η Δόξα Μεγαλόπολης. Ο Άρης πήρε το ντέρμπι, με τον Ορχομενό.

Γ΄ Τοπικό
Ήττα για τον Ηρακλή Σκοπής και νίκη για τον Πάρνωνα.

ΑΡΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ 2-0

Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του Άρη Τρίπολης, αφού νίκησε με το καθαρό σκορ 2-0 την ομάδα του Λεβιδίου.

Σαφώς καλύτερη η ομάδα της Τρίπολης, μπόρεσε να ξεπεράσει ένα πρώτο ημίχρονο, όχι τόσο καλό για αυτήν. Θα μπορούσε να είχε σκοράρει, αλλά και να δεχθεί γκολ, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στην επανάληψη η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν καθολική και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Μάρκο μετά από ένα ωραίο γυριστό σουτ και ένα γκολ «χάρμα ιδέσθαι» , από τον αρχηγό της Αργύρη Κωστούρο.

Η νίκη αυτή παίρνει μεγαλύτερη αξία, αφού ο Άρης είχε σημαντικές ελλείψεις. Να σταθούμε στον Γιάννη Βαρούχα, που έπαιξε κατά ανάγκη τερματοφύλακας, αφού δεν υπήρχε άλλος να καθίσει κάτω από τα γκολπόστ. Την απόδοσή του, θα την ζήλευαν και εν ενεργεία ποτριέρο!

Από τον Ορχομενό να σταθούμε στο σημαντικό πρόβλημα που ακούει στο όνομα Μπακόπουλος, αφού ο χαρισματικός σκόρερ δεν μπόρεσε να βοηθήσει από την αρχή την ομάδα του, λόγω τραυματισμού.

Διαιτητής ο κ. Άρης Διαμαντόπουλος ( πάντα σωστός) με βοηθούς τους κ. κ. Φασουλή και Μπαλάση

ΑΡΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(ΘΑΝΑΣΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ): Βαρούχας, Ασκούνης, Περδικάρης, Πανόπουλος, Παναγόπουλος, Μπάρλας, Τόκος, Κωστούρος, Κάστας, Χόντος , Μάρκος. Έπαιξαν και οι Πολυχρονόπουλος, Ψιμούλης και Γαλάνης

ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ (ΤΑΚΗΣ ΜΟΥΣΤΟΣ): Βλαχοκυριάκος, Τσιπλάκος, Ψύχος, Ι. Μακρής, Δημητρακόπουλος, Σιόλας, Τσαρουχάς, Θ. Μούστος, Τσιώλης, Σ. Μούστος, Ε. Μακρής. Έπαιξαν και οι Μπακόπουλος.