Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ – ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 0-1

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Παναρκαδικού. Μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη έπαιξε τόσο, όσο έπρεπε για να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πολύ καλά στημένη η ομάδα στον αγωνιστικό χώρο από τον προπονητή της, κατάφερε να σκοράρει στο 5΄ με τον μόνιμα τελευταία σκόρερ Σπύρο Λαγό.

Ο Κοσκολός μετά από μια ωραία ενέργεια τροφοδότησε τον Σπύρο Λαγό, που με ωραίο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Πέλοπα Κιάτου.

Οι παίκτες του Παναρκαδικού έπαιξαν με πάθος και ψυχή και δείχνουν ότι η ομάδα βρίσκεται σε καλό δρόμο. Οι γραμμές λειτούργησαν πολύ καλά και μπόρεσε ο Παναρκαδικός να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Διαιτητής ο κ. Μιχελής από τον Πειραιά με βοηθούς τους κ. κ. Βλαντή και Γαλάνη , όλοι καλοί.

ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ ( ΠΑΠΑΣΗΜΑΚΗΣ): Χασανμνπελάϊ, Ροθώνης, Μουρτζάκης, Στασινόπουλος, Αντωνόπουλος, Παπαδημητρίου, Λίλιος, Σέγγας, Χουσελάς ( 55΄Πετρόπουλος), Μπαλτζής, Μιχαλόπουλος (69΄Σαμανίδης)

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ(ΜΑΥΡΕΑΣ): Γεωργακόπουλος, Τσιόγκας (67΄ Ι. Λαγός), Μπεντεβής, Κωστάκης, Καλογιαννίδης, Κοσκολός, Ιωάννου, Δήμος, Τζιαννής (52΄Μπακογιαννάκης), Σπ. Λαγός, Σωπιάδης(87΄Κουλόπουλος).

Άφιξη του Παναρκαδικού και δήλωση του Αντώνη Μαυρέα

Αντώνης Μαυρέας :

Μεγάλη επιτυχία σήμερα , μεγάλη νίκη. Είχαμε καλό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο παίξαμε έξυπνα για πάρουμε το αποτέλεσμα.

Δείτε το βίντεο με τις δηλώσεις του Αντώνη Μαυρέα:

Βίντεο από την άφιξη της ομάδας:

Τα αποτελέσματα των τοπικών πρωταθλημάτων

Α΄ Κατηγορία - (19η αγωνιστική)

Το καλύτερο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών, γίνεται φέτος στην πρώτη κατηγορία. Η ήττα της Φαλαισίας και η νίκη της Τεγέας έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Β΄Κατηγορία - (19η αγωνιστική)

Ο Ηρακλής πήρε το ρόπαλό του και οδεύει για την πρώτη κατηγορία. Η Δόξα Μεγαλόπολης συνεχίζει τις επιτυχίες της.

Γ' Κατηγορία - (6η αγωνιστική)

Ο έτερος Ηρακλής  της Σκοπής, είναι με το ένα πόδι στην δεύτερη κατηγορία.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΝΕΣΤΑΝΗ 3-0 ( α. α. )

ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΚΟΠΗΣ – ΠΑΡΝΩΝ 4-1

ΦΟΡΤΟΥΝΑ - ΠΑΟ ΚΑΝΔΗΛΑΣ 0-4

Μεγάλη νίκη ελπίδας για τον Παναρκαδικό εκτός έδρας. Νίκησαν και οι Βρασιές στο Δήλεσι, συνεχίζοντας την καλή πορεία της.

ΜΑΚΗΣ ΚΑΤΣΑΒΑΚΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ 12 03 2011

Ο Παναρκαδικός κοντά στον Αστέρα Τρίπολης στην προσπάθειά του για την παραμονή.

Σύσσωμη η ομάδα του Παναρκαδικού πήγε στο γήπεδο του Αστέρα για να ενώσει την φωνή του, μαζί τους χιλιάδες φίλους της ομάδας των Μπάκου και Καημενάκη.

Επικεφαλής ο προπονητής της ομάδας Αντώνης Μαυρέας και ο Δημήτρης Κοσκινάς από την διοίκηση.

Και βέβαια όλη η ποδοσφαιρική ομάδα.

Μαζί τους βρισκόταν στην κερκίδα και ο Θανάσης Καλοπίσης.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟ!

Ολυμπιάδα Π. - Αρκαδικός 80-76 .Δεν τα κατάφερε στην Πάτρα!

Χωρίς Μπρόζο και Γιαννουλάκο η προπόνηση για ΣΕΦΑ
Δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Σμυρνιώτη. Ηττήθηκε, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α2, από την Ολυμπιάδα Πατρών στην αχαϊκή πρωτεύουσα με 80-76. Από την αρχή του αγώνα , ήταν πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να το γυρίσει.

Δεκάλεπτα: 20-10, 38-31, 58-49, 80-76

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ (Καλαντζής): Σημαιόπουλος 2, Ακτύπης, Σάκοτα 9, Ν. Μακρής 15 (1), Δ. Μακρής 3 (1), Κουτρούλιας 18 (11ρ.), Τσότσος 17, Δημητρίου, Βεσκούκης 16 (2).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 4, Γκιζογιάννης 18 (2), Παπαδάκης 13 (2), Αντωνιάδης, Κόκκαλης 4, Προδρόμου 7, Λαμπράκος, Μόρφης 5 (1), Γιαννουλάκος 4 (10ρ.), Κατιάκος 21 (1).

Παγκράτι - Αμύντας 75-67

ΑΕΚ Αργους - Ερμής Λαγκαδά 69-66 (κ.α. 61-61)

Αφέθηκε ελεύθερος ο φίλος του Αστέρα!

Μετά από τρεις ώρες στο αστυνομικό τμήμα Τρίπολης ο 22χρονος φίλος του Αστέρα, ο οποίος κρατούσε το καπνογόνο στο γκολ του Μπαρτολίνι, αφέθηκε ελεύθερος.

Η παρέμβαση του Δημητρη Μπάκου ήταν καταλυτική αφού βρέθηκε όλες αυτές τις ώρες στο αστυνομικό τμήμα και εξήγησε στο διοικητή το τι ακριβώς συνέβη.

Οι άνθρωποι της αστυνομίας έδειξαν να κατανοούν πως δεν επρόκειτο για πράξη χουλιγκανισμού αλλά για μια αυθόρμητη κίνηση ενός φίλου της ομάδας ο οποίος εξωτερίκευσε όλα όσα ένοιωθε για την παράταση ζωής του Αστέρα.

Βγαίνοντας ο Μπάκος από την αστυνομία αποθεώθηκε από τους φίλους του Αστέρα οι οποίοι αναγνώρισαν το πραγματικό του ενδιαφέρον για την υπόθεση. Το κύριο σύνθημα στα χείλη των οπαδών του Αστέρα ήταν «Μπάκο ψυχάρα για πάντα αστεράρα».

Ο εκ των ιδιοκτητών του Αστέρα ανταπέδωσε λέγοντας χαριτολογώντας: «Πάω να βρω το Μήτσιο»!!!

πηγή: arcadia-sports.gr  ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΛ.ΒΟΛΟΥ 2-1 Νίκη ελπίδας για την σωτηρία!

Αναστασόπουλος: Έχουμε καρδιά και θα παλέψουμε

Όταν θέλει μπορεί! Ο Αστέρας Τρίπολης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, επικράτησε με σκορ 2-1 του Ολυμπιακό Βόλου χάρη σε ένα γκολ του Μπαρτολίνι στην... εκπνοή και απέδειξε πως η παραμονή στην Σούπερ Λίγκα δεν είναι άπιαστο όνειρο!

Ο Μπαστία με σουτ μέσα από την περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αρκάδες στο 16’, ο Σολάκης -εκμεταλλευόμενος μια αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα- ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά στο 23’ και ο Μπαρτολίνι με τον ίδιο τρόπο στο φινάλε χάρισε μια νίκη - βάλσαμο στους γηπεδούχους

90+2': Λήξη του αγώνα.

89' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!: Μετά από σέντρα του Ουριμπάρι από αριστερά, ο Παπάζογλου πιάνει την πρώτη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο επερχόμενος Μπαρτολίνι -με νέα κεφαλιά- στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

87' Γύρισμα του Φραμνκού και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούεται στην κλειστή γωνία από τον Γιακούποβιτς.

84' Μετά από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Αρσενίεβιτς από δεξιά, ο Φρανκού σουτάρει στην κίνηση, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

83' Ο Μπρέσκα φεύγει στην αντεπίθεση από αριστερά, συγκλίνει προς την περιοχή και πιάνει το σουτ, αλλά αυτό δεν είναι καλό και φεύγει ψηλά άουτ!

82' Ο Φρανκού βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Γιακούποβιτς "απογειώνεται" και αποκρούει σε κόρνερ!

80’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μπρέσκα πήρε τη θέση του Ακόστα.

77’ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Ροτζέριο.

73’ Ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ωραία ενέργεια του Φρανκού γυρίζει το σώμα του και σουτάρει, λίγο άουτ.

70’ Πιέζει ο Αστέρας Τρίπολης στα τελευταία λεπτά, αλλά το πρόβλημα στην τελική προσπάθεια είναι εμφανές.

68’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ζαραδούκας περνάει στην θέση του Νέμεθ.

67' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

65’ Κίτρινη κάρτα στον Ουριμπάρι, για σκληρό τάκλιν στον Σολάκη.

63’ Φάουλ για τον Αστέρα Τρίπολης, το εκτελεί ο Ουριμπάρι στην κεφαλιά ο Μπαρτολίνι, φεύγει πάνω από το τέρμα.

54’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Νέμεθ, ο Ούγγρος μοιράζει όμορφα δίπλα του στον Ούμπιντες, φεύγει αρκετά πλάγια η μπάλα δεν μπορεί να την αξιοποιήσει.

46’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Σανκαρέ περνάει στην θέση του Μπερτόλντι.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο,

45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45’ Οι Αρκάδες φωνάζουν για χέρι μέσα στην περιοχή μετά από σουτ του Παπάζογλου.

35’ Κίτρινη κάρτα στον Μπερτόλντι.

34’ Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φρανκού περνάει στην θέση του Ουντότζι.

28’ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ρούμπιλ περνάει στην θέση του Αργυρόπουλου.

25’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου! Στην αντεπίθεση με τον Νέμεθ, γλιστράει και τον χάνει ο Αργυρόπουλος, ο Ούγγρος βγαίνει απέναντι από τον τέρμα αλλά νικιέται στο τετ-α-τετ από τον Αναστασόπουλο. Αυτός δεν μπορεί να την μπλοκάρει σταθερά αλλά ο κίνδυνος απομακρύνεται.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ, 1-1! Φάση διαρκείας στην περιοχής, σέντρα του Ακόστα για τον ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι Σολάκη και με κεφαλιά από κοντά φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

16’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ, 1-0! Εξαιρετική συνεργασία Ροζέριο, Ουντότζι, ο δεύτερος κάνει άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα, την κατάλληλη στιγμή γυρίζει στην περιοχή στον Μπαστία, ο οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γιακούποβιτς.

9’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Γέμισμα με στόχο τον Νέμεθ, αυτός στρώνει με το κεφάλι στον Σολάκη, ο οποίος σουτάρει με τη μία και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

8’ Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ενέργεια του Αργυρόπουλου από δεξιά, γυρίζει παράλληλα από δεξιά, κόβει σωτήρια ο Ντολεζάι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου.

* Στις εξέδρες και ο ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού Βόλου, Αχιλλέας Μπέος.

* Παρών στο γήπεδο οι ιδιοκτήτες του Αστέρας Τρίπολης, Γιάννης Καϋμενάκης και Δημήτρης Μπάκος.

Αστέρας Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Πουλίδο, Αργυρόπουλος (28' Ρούμπιλ), Λαδάκης, Μπαστία, Ουντότζι (34' Φρανκού), Ροζέριο, Αρσενίεβιτς, Παπάζογλου.

Στον πάγκο έμειναν οι: Ντεγκρά, Φορτούνης, Αράς, Ορόθκο, Μαρσέλο.

Ολυμπιακός Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ρόκας, Ντολεζάι, Τομάς, Σέλεσι, Μπερτόλντι (46' Σανκαρέ), Ακόστα, Αλβαρες, Ουμπίντες, Νέμεθ (68' Ζαραδούκας), Σολάκης.

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρόκα, Γκότοβος, Ροντρίγκες, Ψυχογιός.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

πηγή: nova sports-fm.gr