Τρίτη 2 Μαΐου 2017

Αστέρας Αμαλιάδας-Παναρκαδικός 2-0

Την ήττα γνώρισε ακόμα μια φορά η ομάδα του Παναρκαδικού. Αυτή την φορά στην Αμαλιάδα από τον Αστέρα με 2-0. Οι πράσινοι βρέθηκαν πολύ νωρίς σμε την πλάτη στον τοίχο, με το γκολ του Μπαρμπαρούση στο 6΄. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του α΄ ημιχρόνου δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στην ισοφάριση. Στο β΄ ημίχρονο οι παίκτες της Τρίπολης μπήκαν μουδιασμένα και αυτό είχε σαν αφορμή να δεχτεί το δεύτερο γκολ από τον Μπαρμπαρούση στο 66΄ . Οι αλλαγές που έκανε ο κόουτς της ομάδας Γιώργος Αντωνόπουλος, βελτίωσε την αγωνιστική εικόνα της ομάδας και φάνηκε επιθετικά , αλλά δεν μπόρεσε όμως να πετύχει γκολ. Τόσο οι εξωτερικές αλλαγές, όσο και οι εσωτερικές βοήθησαν την ομάδα να ανεβάσει την απόδοση της , χωρίς ωστόσο να μπορέσει να πετύχει γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά το δεύτερο γκολ ο Παναρκαδικός είχε 7 τελικές με τους Καναβέτα στο 72΄και 74΄, Γιουκούδη 77΄και 84΄, Καδά 82΄και Τέλη Σαλαπάτα στο 90΄. Σημαντική ήταν η παρουσία του Γιώργου Καναβέτα, που αγωνίστηκε σε τρεις θέσεις ! Ξεκίνησε σαν αριστερό μπακ-χαφ, στην συνέχεια πέρασε δίπλα στον Τέλη Σαλαπάτα σαν φορ και τελείωσε ως δεξί μπακ-χαφ. Σταθερή η αξία του Γκίτζια σαν κεντρικός μπακ, που όσο περνάει ο καιρός ανεβάζει την απόδοση του. Η αλλαγή του κρίνεται για λόγους τακτικής με την είσοδο του Πούτση , για να βοηθήσει την επίθεση.